...
Evente
image00021.jpeg
Xixëllonja Fest

Muzikë e bukur, drita e fytyra që gazëllejnë.. Aktivitetet përgjatë 7 dhe 8 korrikut, në Berat, si kinemaja e hapur, ekspozita e jo vetëm bënë bashkë të madh e të vogël në Portën e Pashait. Xixëllonja Fest promovoi traditën, të bukurën dhe aktivitetet në natyrë dhe ishte një event që i dha edhe më shumë dritë Beratit.

Më shumë

sabukurgocat.jpg
Festa e Qershisë

Më 27 Maj, Drejtoria e Turizmit dhe e Aktiviteteve zhvilloi aktivitetin "Festa e Qershisë" në fshatin Drobonik për të dytin vit rradhazi. Ky event u mundësua nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe Drejtoria e Turizmit dhe Aktiviteteve e Bashkia Berat. Ky ishte edicioni i II i këtij evenimenti. Qëllimi i eventit ështe promovimin i produkteve lokale "qershisë" dhe potencialit turistik të zones. Në këtë aktivitet morën pjesë artizanë dhe prodhues lokalë. Në këtë event performuan femijët e kopeshtit dhe shkollës se zones. Të ftuar special ishin Grupi Folklorik i Kozares dhe këngetarja e mirenjohur popullore Denisa Gjezo.

Më shumë

Green Half Marathon (1).jpeg
Maratona e Gjelbër Berat

Më shumë

wine and stories of berat.png
Wine & Stories of Berat

Në zemër të Beratit, një tokë e pasur me trashëgimi shekullore të prodhimit të verës, festivali i Verërave dhe Historive të Beratit shpaloset si një festë gjithëpërfshirëse e kulturës së verës. Këtu, ju nuk do të pini vetëm verë; do të hyni në botën e saj komplekse, duke kuptuar nuancat që e bëjnë çdo shishe një vepër arti unike. Ndërsa vera mbetet në qendër të veprimtarisë sonë, festivali zgjeron qiellzën duke i prezantuar të ftuarit me një sërë produktesh vendase nga djathi artizanal dhe vajrat e ullirit të fuqishëm deri te reçelrat e ëmbël dhe fiqtë e shijshëm, ju do të keni një mundësi për të eksploruar kulturën e kuzhinës së Beratit në së bashku me vreshtarinë e saj. Pavarësisht nëse jeni një entuziast i verës, një aventurier kulinarie që kërkon të eksplorojë shijet lokale, ose thjesht dikush që kërkon një shëtitje të këndshme në një mjedis të bukur, Wines & Stories of Berat premton një përvojë që nuk do ta harroni shpejt. Konkursi i verërave në Wines & Stories qëndron si një segment i dalluar i festivalit tonë, i krijuar për të vënë në pah sektorin e lulëzuar të vreshtarisë në Shqipëri. Paneli ynë i gjykimit përbëhet nga enologë dhe somelierë të nderuar nga Austria dhe Italia, vende me histori të shkëlqyera në prodhimin e verës. Nëpërmjet vlerësimit të tyre rigoroz bazuar në kriteret e njohura globalisht – si aroma, profili i shijes, trupi dhe përfundimi – konkursi synon të nënvizojë finesën dhe mjeshtërinë e natyrshme në prodhimin e verës shqiptare. Konkursi kulmon me një ceremoni çmimesh në ditën e fundit të festivalit. Ky event jo vetëm që njeh fituesit, por shërben edhe si një ekspozitë e prodhimit të verës shqiptare, duke demonstruar trashëgiminë e pasur dhe inovacionin e saj. Në Wines & Stories of Berat, turet e degustimit u ofrojnë të pranishmëve më shumë se një gllënjkë verëra vendase; ato ofrojnë një përvojë të plotë ndijore në kulturën e pasur të kuzhinës së rajonit. Turi i fikut ju çon nëpër pemishtet aromatike të fshatit Roshnik, duke zbuluar teknikat e vjetra të ruajtjes së fikut. Për ata që janë të interesuar për arin e lëngshëm të Mesdheut, turneu i vajit të ullirit ju mundëson një shëtitje nëpër pemët e lashta të ullirit dhe një përvojë të dorës së parë të procesi i shtypjes së ullirit. Adhuruesit e djathit do të vlerësojnë turin e prodhimit të djathit, një udhëtim praktik duke eksploruar zanatin e djathrave më të mirë të Beratit. Së fundmi, reçeli dhe glikoturi zbulojnë metodat e nderuara të kohës së ruajtjes së frutave, një dëshmi e ëmbël e kulturës së pasur kulinare të Beratit. Çdo turne pasuron Wine and Stories, duke e bërë atë një ngjarje shumëdimensionale.

Më shumë

Mangalemshades (5).jpg
Mangalem‘s Shades

Mangalem’s Shades do të jetë një event, një festë në rrugët e Beratit ku të gjithë janë të ftuar. Padyshim që Mangalem's Shades, Shiny Berat, do t'i bashkojë njerëzit në një shfaqje Hi-Tech ku do të përjetojnë diçka ndryshe nga rutina e tyre e përditshme, duke imagjinuar një jetë plot drita. Pjesë e eventit do të jetë edhe një skenë ku do të luhet muzikë elektronike nga DJ. Dritat dekorative mbi fasadat e shtëpive të lagjes Mangalem, shfaqja me lazer do të jenë pjesë e aktivitetit. Projektimet me drita mund të shihen nga kudo, ku lagjja Mangalem është e dukshme.

Më shumë

brfest2.jpg
Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit për Fëmijë

Ky festival i përvitshëm dhjetëditor e shndërron Kalanë e Beratit në një skenë të mrekullueshme, ku trupa të talentuara aktrimi nga qytete të ndryshme shqiptare interpretojnë pjesë teatrale. Juria e festivalit përbëhet nga figura të njohura të artit shqiptar falë të cilëvë ngjarja merr vëmendje dhe audiencë të veçantë.

Më shumë

Bashkëpunëtorët tanë